Co wziąć pod uwagę wybierając schody wewnętrzne?

  • by

Schody to ważny element w wielu budynkach, ich rolą jest zapewnienie dostępu do wyższych kondygnacji i znajdujących się w nich pomieszczeń – sypialni, strychu czy tarasu. Oczywiście pełnią one bardzo ważne funkcje użytkowe, ale nie tylko – piękna, estetyczna klatka schodowa przykuwa wzrok gości i odgrywa istotną rolę w wystroju wnętrza domu. Dla większości z nas wybór schodów to wybór, którego dokonuje się bardzo rzadko, nie mamy doświadczenia, a ilość możliwości jest naprawdę duża. Oto kilka czynników, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji, jaki rodzaj schodów wybrać.

Możliwości finansowe

Jednym z głównych czynników, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze projektu schodów, jest ilość pieniędzy, którymi dysponujesz. Pomoże Ci to wybrać rodzaj materiałów, które zostaną użyte na schody oraz styl schodów. Na przykład schody aluminiowo-metalowe są tańsze niż schody z litego drewna, ale istnieją różne mieszanki tych dwóch materiałów, które pasują do różnych przedziałów cenowych. Znajdź rodzaj schodów, które Ci się spodobały i porównaj ze sobą oferty kilku wykonawców, a dowiesz się, czy budżet, który przeznaczyłeś na schody, jest wystarczający dla rodzaju schodów, o których myślisz.

Przestrzeń, którą dysponujesz

Przyjrzyj się uważnie dostępnej przestrzeni. Jeśli masz dużo miejsca, na dolnej i górnej kondygnacji, możesz zdecydować się na większe i bardziej ozdobne schody. Proste schody zajmują więcej miejsca na dole, ale na górze wystarczy mniejszy, prostokątny otwór. Spiralne schody zajmują mniej miejsca w obszarze na dole, ale wymagają kwadratowego lub okrągłego otworu w suficie, co czasami zajmuje więcej miejsca. Spirala najlepiej pasuje, gdy schody można wepchnąć do rogu pokoju lub w miejsce, w którym jest większa przestrzeń. Jeśli nie możesz stworzyć odpowiedniego otworu na klatkę schodową, ale nadal pragniesz opcji spiralnej, możesz rozważyć kombinację schodów z mieszanką prostych i spiralnych stopni.

Rozważ bezpieczeństwo

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swoich schodów. Obecne przepisy budowlane mają na celu pomóc, określając minimalne wymagania dotyczące szerokości dla niektórych zastosowań.

Weź pod uwagę użytkowników

Kto w twoim domu będzie korzystał ze schodów? Czy w domu są lub będą dzieci, osoby starsze lub z ograniczoną możliwością poruszania się? Być może z czasem ograniczenia będą dotyczyć Ciebie? Postaw na funkcjonalność, wygodę i bezpieczeństwo. W miarę możliwości rezygnuj ze stromych schodów i schodów jednobiegowych. Szerszy stopień lub podest, na którym można bezpiecznie się zatrzymać oraz solidne poręcze poprawią komfort użytkowania.

Materiały

Istnieje wiele rodzajów materiałów, które można wykorzystać do wykonania schodów. Może to być drewno, marmur, stal, a nawet beton. Mieszanie dwóch materiałów nie stanowi problemu, może podobają ci się betonowe schody ze szklanymi barierkami lub drewniane schody z metalowymi poręczami i balustradami?

Projekty schodów

Oprócz materiałów możesz także wybierać spośród różnych wzorów schodów. Mogą to być schody proste, jednobiegowe, dwubiegowe, zabiegowe czy spiralne. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety, zanim podejmiesz decyzję porozmawiaj z fachowcem.

Przepisy budowlane

Działaj zgodnie z obowiązującymi przepisami. Architekt i kierownik budowy dobrze się w nich orientują, więc nie próbuj na siłę forsować swoich pomysłów. Nie każdy projekt da się zrealizować w każdym wnętrzu. Od idealnego wyglądu ważniejsze jest bezpieczeństwo oraz uzyskanie odbioru budynku. Brak odbioru i pozwolenia na użytkowanie sprawi, że w przyszłości możesz mieć problem ze sprzedażą nieruchomości.

Bądź pewien swojej decyzji

Nie działaj pod wpływem emocji. Wybór schodów to jedna z najważniejszych decyzji w procesie budowy i wykończenia domu. Zmiana już wybudowanych schodów to poważne i kosztowne przedsięwzięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *