Rośliny przyjazne kotu

  • by

Polacy kochają koty. Szczególnie ci zapracowani, którzy nie mogą sobie pozwolić na częste spacery z psem. Powszechne jest twierdzenie o kocie-indywidualiście, nie do końca prawdziwe. Uznaje się jednak koty za bardziej samowystarczalne niż psy. To prawda. Jeśli zostawimy im miseczkę z karmą, zapewnimy dostęp do świeżej wody oraz wyczyścimy kuwetę, nic nie stoi na przeszkodzie, by zostawić zwierzę samo nawet na 24 godziny. Z psem nie byłoby to takie proste.

Właściciele kotów dopiero po przygarnięciu mruczka zdają sobie sprawę z tego, że posiadają w domu kwiaty, które niekoniecznie są dla kota bezpieczne, a ich nadgryzienie może być dla nich trujące, a nawet śmiercionośne. Tak jest choćby z popularną gwiazdą betlejemską, której należy unikać mając w domu kota.

Czy istnieją takie rośliny, które można hodować mając w domu mruczącego przyjaciela?
Oczywiście, że tak! Najpopularniejsze będą paprotki. Nie są wyjątkowo trudne w utrzymaniu, a gatunki dostępne w sklepach są całkowicie bezpieczne dla kotów. Nie mówiąc o tym, że również dla człowieka są one bardzo korzystne.

Oto lista kilku innych popularnych w naszych domach kwiatów i roślin, które będą współgrały z kotem:

1. Bluszcz szwedzki – ma piękne zielone liście z białą obwódką. Szczególnie dobrze pasują do mieszkań, w których dominuje cegła.

2. Maranta – różne gatunki mają różne ubarwienie szerokich liści. Niektóre są bardziej kolorowe, w innych dominują pręgi.

3. Falenopsis – jeśli właściciel kota jest zakochany również w storczykach, będzie zachwycony tą informacją. Najczęściej spotykane kolory kwiatów to fioletowy i biało-fioletowy.

4. Fiołek afrykański – do kupienia praktycznie w każdej kwiaciarni i markecie budowlanym, często też sprzedawany w dyskontach i supermarketach. Dobrze znany, niewielki i niedrogi kwiat.

5. Palma areka – ma około 50 gatunków. Bardzo elegancka i ładnie wpasowuje się w klimat dowolnego mieszkania. Jej wadą jest to, że powinna być dość często podlewana i trzeba o nią zadbać, by ładnie rosła i nie zwiędła.

6. Zioła – bardzo popularne jest w naszych kuchniach i na balkonach hodowanie ziół. Tutaj mamy pozytywne informacje dla właścicieli kotów, ponieważ zioła, te najbardziej rozpowszechnione są dla mruczków całkowicie bezpieczne. Sadźmy więc bazylię, szałwię, rumianek, koper, pietruszkę, rozmaryn i kolendrę. Nie zapomnijmy o kocimiętce, która będzie wręcz prezentem dla naszego zwierzaka!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *