5 powodów, dla których warto zdecydować się na energooszczędny dom

  • by

Coraz liczniejsi z nas rozważają, czy nie zdecydować się na mieszkanie we własnym domu. Niestety, ostatnie wydarzenia tak nam dokuczyły, że myśl o działce, ogrodzie, wieczorach przy grillu zaczyna być coraz bardziej nęcąca dla wszystkich mieszkańców bloków. Tyle tylko, że często przed ostateczną decyzją powstrzymują nas wysokie koszty nie tylko samej inwestycji, ale i jej późniejszego utrzymania. Warto podjąć decyzję o budowie domu energooszczędnego.

1. Eko, nie oznacza drogo

Pora wyzbyć się myślenia, że na ekologię stać tylko nielicznych i to tych najbogatszych. Budowa domu energooszczędnego jest faktycznie o 20-30% droższa niż tego, który wznosimy w technologii tradycyjnej, ale zwrot z inwestycji związany jest ze zdecydowanie mniejszymi rachunkami za prąd czy gaz lub ich całkowitym uniknięciem. Nie dość na tym, coraz liczniejsze banki, które kredytują inwestycje prywatne, udzielają pożyczek na budowę domów ekologicznych na zdecydowanie bardziej preferencyjnych warunkach. W perspektywie wielu lat spłaty rat kredytu hipotecznego nawet ułamki procentowe mogą przekładać się na spore kwoty.

2. Krótka budowa

Budowa domu energooszczędnego jest wyjątkowo krótka. Wynika to z faktu, że dla podniesienia efektywności nie stawiamy domu jak cegiełka, po cegiełce, a budujemy dom z gotowych prefabrykatów, dokładnie tak, jak składamy puzzle. Jeśli chcemy spełnić marzenie o własnym lokum zaraz po tym, gdy tylko zastygną fundamenty, to optymalne rozwiązanie.

3. Rosnąca wartość budynku

Kilka lat temu nawet nam się nie śniły niektóre z rozwiązań, które stosowane są w domach energooszczędnych. Pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, studnie głębinowe czy rekuperacja były abstrakcyjnymi pojęciami, kojarzącymi się z luksusem. Podziw budził nawet odkurzacz centralny, którym deweloperzy chwalili się w ogłoszeniach. Dziś to pewne oczywistości, a z czasem będą po prostu zwyczajnym rozwiązaniem. Tradycyjne domy raczej przestaną cieszyć się zainteresowaniem i może się okazać, że wcale niełatwo będzie je sprzedać.

4. Zdrowie mieszkańców

Zastosowanie odpowiednich materiałów sprawia, że ekologiczne domy oddychają, nie są narażone na grzyby czy pleśnie. To idealne rozwiązania, jeśli chcemy zadbać szczególnie o alergików. To także domy widne i słoneczne, a jasne wnętrze zdecydowanie wpływa na nasz stosunek do życia i optymizm. Domy są ciepłe zimą, a chłodne latem, co tworzy mikroklimat zapobiegający naszym zaziębieniom. Budowa domu energooszczędnego to wyraz troski o zdrowie jego mieszkańców.

5. Eko świadomość i korzyści dla środowiska

Dom energooszczędny to przede wszystkim redukcja energii, potrzebnej do jego ogrzania. Nieważne czy myślimy o węglu, gazie czy prądzie, zawsze im mniejsze spalanie, tym większa redukcja dwutlenku węgla do atmosfery. Nie dość na tym producenci prefabrykatów do budowy domu, bardzo dbają o ich możliwości do ponownego przetwarzania. Inwestując w ekologiczną energię, dbasz o to, by zachować planetę dla kolejnych pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *