Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie do wynajęcia? 10 porad

Polacy coraz częściej wybierają najem mieszkania. Nie trzeba obawiać się przywiązania do jednego miejsca, dużych kosztów remontu, a często długoletnich kredytów. Wynajęcie mieszkania jest również idealnym rozwiązaniem dla osób młodych, które dopiero pracują na własne przysłowiowe cztery kąty.
Planujesz wynająć swoje pierwsze mieszkanie? A może masz nieprzyjemne doświadczenia związane z najmem nieruchomości? Oto 10 porad eksperta, które pomogą ci w dokonaniu wyboru odpowiedniego mieszkania dla ciebie i twojej rodziny.

1. Zapytaj czy umowa najmu zostanie zgłoszona w urzędzie

Bardzo wielu wynajmujących nie rejestruje podpisanej umowy lub rezygnuje z jej podpisania. Wiąże się to z brakiem możliwości zameldowania tymczasowego w miejscu pobytu, czego skutkiem jest między innymi brak możliwości zapisania dziecka do szkoły rejonowej. W sytuacji, gdy wynajmujący budzi twoje wątpliwości zasugeruj, że chciałbyś się zameldować. Jeśli próbuje cię okłamać – w tym momencie będzie zmuszony powiedzieć prawdę o swoich zamiarach.

2. Zwróć uwagę na wyposażenie

Nie masz w zwyczaju jeść na mieście? Lubisz gotować? Chcesz ograniczyć wydatki na dodatkowy sprzęt, który później ciężko zabrać ze sobą w przypadku przeprowadzki? Sprawdź dokładnie wyposażenie mieszkania. Garnki, sztućce, talerze i kubki to tylko przykłady przedmiotów, które są niezbędne w kuchni. Jeśli czegoś brakuje zapytaj właściciela o możliwość udostępnienia potrzebnych ci rzeczy.

3. Sprawdź stan techniczny sprzętu znajdującego się w mieszkaniu

Bardzo często właściciele wynajmują mieszkania z wadliwym lub zepsutym wyposażeniem. Jeżeli nie zgłosisz usterek na samym początku, możesz zostać posądzony o zepsucie sprzętu i obciążony kosztami naprawy. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na stan pralek, kuchenek i innych elementów wyposażenia mieszkania.

4. Zrób zdjęcia uszkodzonych przedmiotów, rys i pęknięć

Jak w poprzednim punkcie – właściciel może posądzić cię o zniszczenia będące dziełem poprzednich lokatorów. Najlepiej zrób zdjęcia wszystkiego, co budzi twoje wątpliwości, a w przypadku posądzeń pokaż je właścicielowi nieruchomości. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów lub utraty kaucji. Pamiętaj jednak, że uszkodzenia wynikające z wieku wyposażenia i będące skutkiem normalnego użytkowania powinny być usuwane na koszt właściciela mieszkania.

5. Zapytaj o rodzaj ogrzewania i jego rozliczanie

Jeśli koszty mediów są wliczone w koszt najmu, wszystko dobrze. Zwróć jednak uwagę na opłaty zależne od zużycia. Dużym problemem w tym przypadku jest ogrzewanie. W sezonie zimowym generuje ono gigantyczne dodatkowe koszty, szczególnie jeśli mieszkanie jest wysokie, co często występuje w starym budownictwie. Ogrzewanie gazowe może cię w tym przypadku kosztować kilka tysięcy złotych za cały sezon grzewczy.

6. Upewnij się, że wszystkie gniazdka elektryczne działają

Brak sprawności części gniazdek może sugerować, że sieć elektryczna jest uszkodzona. Jeśli nie zauważysz tego w porę, możesz zostać obciążony kosztami wymiany całej sieci elektrycznej. W tym przypadku kwota przekroczyłaby znacznie koszty naprawy lub wymiany potencjalnej zepsutej pralki.

7. Zapytaj o sąsiadów

Cenisz sobie ciszę i spokój? Zapytaj o sąsiadów. Jeśli właściciel mieszkania nie chce udzielić ci informacji, możesz zaczepić osobę wchodzącą na klatkę schodową. Zapytaj o imprezowiczów, rodziny z małymi dziećmi i inne kwestie które mogą być dla ciebie problematyczne ze względu na twój styl życia.

8. Przyjrzyj się plamom i zabrudzeniom

To wielkie odbarwienie na suficie może świadczyć zarówno o niedawnym zalaniu lokalu przez sąsiada z góry, jak i o rozwijającym się grzybie. Jeśli nie chcesz żyć w brudzie i wilgoci zapytaj właściciela o wszystko, co budzi twoje wątpliwości.

9. Sprawdź połączenia komunikacyjne

Jeśli dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską zwróć uwagę na znajdujące się w okolicy przystanki i lokalny rozkład jazdy. Bardzo często dojazdy z obrzeży miasta są bardziej czasochłonne. Jeśli pracujesz w niestandardowych godzinach, zwróć uwagę na linie nocne.

10. Zapytaj o dzieci i zwierzęta

Jeśli planujesz powiększenie rodziny zapytaj właściciela, czy nie jest to dla niego problem. Być może będzie oczekiwał zwiększenia opłaty za najem. Sprawa ma się podobnie w przypadku chęci zamieszkania z naszą drugą połówką – właściciel musi zostać o tym wcześniej poinformowany. Inną kwestią są zwierzęta. Część właścicieli nie wyraża zgody na trzymanie zwierząt w mieszkaniu, ze względu na obawę o ewentualne zniszczenia. Dlatego upewnij się wcześniej, czy twój futrzak jest mile widziany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *