Tworzenie eklektycznego wnętrza: 7 porad projektowych

Bardzo często, dekorując nasze domy, nie chcemy ograniczać się do jednego tematu i zaczynamy mieszać w jednej przestrzeni przedmioty z różnych stylów, epok, krajów. Ten typ wnętrz nazywa się eklektycznym. Eklektyzm pojawił się w XIX wieku i początkowo oznaczał mieszankę baroku, klasycyzmu i renesansu. Dzisiaj każde wnętrze, które nie może odnosić się do jednego konkretnego stylu, nazywa się zwykle eklektycznym. Jak każda inna koncepcja w architekturze wnętrze ma pewne zasady dekorowania. W pewnym momencie gustowna mieszanka różnych przedmiotów może przerodzić się w całkowitą katastrofę.

Poniżej przedstawiono 7 prostych zasad, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu wnętrz w stylu eklektycznym:

  1. Ogranicz liczbę stylów, które chcesz mieszać – powiedzmy, że nie więcej niż trzy, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że Twój pokój będzie wyglądał jak wyprzedaż w garażu.
  2. Ogranicz liczbę używanych kolorów. Zalecamy użycie nie więcej niż 4: jeden jako podstawowy do dużych powierzchni, takich jak ściany i podłogi (zwykle neutralne lub ciemne kolory działają świetnie), drugi jako odcień wspierający – sofy, dywany, meble, a następnie 2-3 jako mało jasne akcenty, np. poduszki dekoracyjne, sztuka, lampy.
  3. Użyj koloru i tekstury, aby połączyć obiekty z różnych stylów i okresów. Stół z barokowej i współczesnej sofy można połączyć za pomocą akcesoriów w tym samym kolorze: na przykład serwetki i dekoracyjne poduszki.
  4. 4 Użyj warstw. Jest to szczególnie skuteczna technika układania atrakcyjnego wnętrza. Połóż duże przedmioty z tyłu, a dodaj coś mniejszego z przodu i tak dalej. W ten sposób będziesz mógł wyrazić swoją głębię i zainteresowanie.
  5. Sztuka ścienna to osobny temat. W eklektycznych wnętrzach klasyczny charakter morte może sąsiadować z czarno-białą fotografią i sztuką współczesną. Jednak, aby wyglądało harmonijnie, musisz znać dwie małe sztuczki. Pierwsza to ilość – gdy na ścianie wisi wiele przedmiotów, nasze oczy postrzegają to wszystko razem i nie zwracają uwagi na niezręczność konkretnego współistnienia. Druga z nich wykorzystuje te same ramki do zdjęć do połączenia kompozycji.
  6. Nie bój się eksperymentować! Jest to ogólna idea eklektycznych wnętrz – łączenia przedmiotów, które na pierwszy rzut oka wydają się niezgodne.
  7. Nie bój się obfitości. W rzeczywistości eklektyczny styl słynie z używania wielu przedmiotów dekoracyjnych, które sprawiają, że wnętrza wyglądają bardzo przytulnie. Tutaj staraj się być kreatywny i dodaj osobisty akcent – wykorzystaj swoje projekty, pamiątki przywiezione z różnych krajów, dzieła sztuki. Plemienne poduszki i orientalne dywany są najbardziej niezbędnymi elementami eklektycznych wnętrz z orientalnym akcentem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *