Plusy i minusy energii odnawialnej

  • by

Energie odnawialne istnieją w naturze w nieograniczonych ilościach. Mogą to być promienie słoneczne, siła wiatru lub ciepło zgromadzone w ziemi. Są one ekonomiczne, a przede wszystkim niskoemisyjne i wykorzystywane z poszanowaniem przyrody. Ale uważaj, one nie tylko przynoszą korzyści.

Czym są odnawialne źródła energii?

W przeciwieństwie do energii ze źródeł kopalnych i rozszczepialnych, energie odnawialne pochodzą z niewyczerpanych i wolnych źródeł obecnych w naszym środowisku. Są one również nazywane zieloną energią lub czystą energią. Istnieje pięć głównych kategorii, a mianowicie:

Energia słoneczna: Energia jest emitowana przez promienie słoneczne. Służy do pozyskiwania energii elektrycznej poprzez panele fotowoltaiczne oraz do gwarantowania ogrzewania poprzez panele termiczne.
Energia geotermiczna: energia jest pobierana z ciepła zmagazynowanego w ziemi.
Energia wiatrowa: energia jest przenoszona przez wiatr. Jest to czysta energia par excellence, ponieważ nie generuje ona żadnych odpadów ani odrzutów.
Energia z biomasy: energia jest wytwarzana przez żywą materię organiczną, taką jak biogaz, drewno, biopaliwo…
Energia hydrauliczna: energia pochodzi z ruchu wody.

Jakie są zalety odnawialnych źródeł energii?

Energie odnawialne stają się coraz bardziej popularne zarówno wśród gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Są ku temu różne powody:

Czysta, a więc przyjazna dla środowiska i niskoemisyjna energia: każdy, kto dba o środowisko naturalne, wie, że ten rodzaj energii jest właściwym wyborem w codziennym życiu, ponieważ nie degraduje lub tylko nieznacznie degraduje przyrodę, w której żyjemy.


Wolna energia: skoro pochodzi z naszego środowiska, to ta energia jest wolna. Zanim jednak z nich skorzystasz, musisz najpierw zaplanować kilka kosztów, aby zainstalować system, który pozwoli Ci na korzystanie z nich. Po uruchomieniu systemu nie będziesz już musiał płacić rachunków za prąd i ogrzewanie.
Niewyczerpane energie: słońce, powietrze, woda i energia geotermalna istnieją w nieskończonej ilości w środowisku. Oznacza to, że po uruchomieniu systemu operacyjnego będzie można z niego korzystać przez kilka lat, a nawet bezterminowo, pod warunkiem regularnej konserwacji sprzętu. Jeśli chodzi o biomasę, jest ona również uważana za energię odnawialną. Ale uważaj, ilość materii organicznej może być ograniczona, jeśli nie jest ona odnawiana. Tak więc, za każdym razem, gdy tniesz drewno, myśl o sadzeniu więcej, aby cykl pozostał zrównoważony.
Bezpieczniejsze energie, ponieważ powodują one minimalną liczbę wypadków.
Energie niskoemisyjne: nadają się do recyklingu i wytwarzają jedynie bardzo małe ilości CO2 i odpadów radioaktywnych.

Jakie są wady odnawialnych źródeł energii?

Pomimo wielu zalet, jakie przynoszą, odnawialne źródła energii mają również pewne wady, których nie należy pomijać:

Są one uzależnione od kaprysów natury: kiedy pogoda jest zachmurzona, energia słoneczna spada. W przypadku braku wiatru, energia wiatrowa również traci wydajność.
Koszt ich instalacji jest dość wysoki: aby zoptymalizować ich wydajność, odnawialne źródła energii wymagają wysokowydajnych urządzeń operacyjnych, które mogą być dość drogie. Co prawda, jest to inwestycja, ale osiągnięcie rentowności może potrwać kilka lat.
Energia z biomasy nie jest nieograniczona i dlatego nie nadaje się do intensywnego użytkowania. W perspektywie długoterminowej może to prowadzić do znacznego wylesiania i degradacji różnorodności biologicznej.
Systemy wiatrowe wymagane do eksploatacji energii wiatrowej emitują hałas, który może niepokoić mieszkańców i wymaga lokalizacji na obszarze bardzo wietrznym. Ich obecność w krajobrazie może być również postrzegana negatywnie.
Tamy hydroelektryczne mają negatywny wpływ na dziką przyrodę, ponieważ zmieniają jej naturalny ekosystem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *