Odbiór mieszkania z rynku wtórnego i deweloperskiego

  • by

Odbiór wymarzonego mieszkania jest bardzo ważnym elementem w całym procesie jego kupna. Niezależnie od tego, czy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego, czy też nabywamy ją od dewelopera, musimy się do tego odpowiednio przygotować. Inaczej naciąć się możemy na wiele problemów, które zlekceważyliśmy.


W przypadku transakcji na rynku wtórnym, odbiór mieszkania powinien być końcowym etapem naszej drogi. Wszystkie aspekty, które nas interesują, powinniśmy sprawdzić jeszcze przed podpisaniem wstępnej umowy kupna. Najważniejszy dla nas jest tutaj stan prawny nieruchomości. Wszystkie istotne informacje sprawdzić należy w księdze wieczystej. Będą tam adnotacje o liczbie właścicieli, obciążeniach finansowych oraz czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia na osoby trzecie. Jeśli okres między podpisaniem wstępnej umowy a ostatecznym zakupem nieruchomości jest długi, warto zajrzeć do księgi wieczystej raz jeszcze, tuż przed finalną transakcją, bowiem stan prawny mieszkania mógł się w tym czasie zmienić.

Mamy również prawo domagać się zaświadczenia o liczbie zameldowanych w nieruchomości osób i uzyskać informację o terminie ich ewentualnego wymeldowania. W tych prawnych aspektach bez wątpienia pomocny może być dobry pośrednik nieruchomości, jeśli korzystamy z jego usług.

W przedwstępnej umowie kupna mieszkania, potwierdzamy też zwykle, że stan techniczny mieszkania jest nam znany. Warto więc podczas pierwszych oględzin zwrócić uwagę na takie aspekty jak stan instalacji, okien, drzwi, ślady wilgoci, pleśni. Dobrym pomysłem jest obejrzenie pomieszczeń o różnych porach dnia, a także zabranie ze sobą specjalisty, który określi stan techniczny i ewentualne potrzeby napraw i remontów. To wtedy powinniśmy zgłaszać wszystkie nieścisłości i negocjować je ze sprzedającym. Możemy negocjować zarówno cenę, jak i umówić się z właścicielem na poprawienie usterek, a ustalenia te powinny znaleźć się w umowie przedwstępnej.

Odbiór mieszkania to weryfikacja powyższych ustaleń. Powinniśmy sprawdzić, czy meble, przedmioty, na które się umówiliśmy, faktycznie zostały, a stan techniczny mieszkania nie odbiega od wcześniejszego. Wtedy zostaje tylko spisać protokół zdawczo-odbiorczy, wraz ze stanem liczników.

Nieco inaczej wygląda odbiór mieszkania deweloperskiego. W grę wchodzą tu głównie techniczne kwestie. Tutaj również warto mieć u boku specjalistę, ale samemu też na pewno wychwycić można wiele nieprawidłowości.

Najważniejszym aspektem jest wyliczenie rzeczywistej powierzchni mieszkania. Sprawdźmy, czy wielkość poszczególnych pomieszczeń jest zgodna z wartościami na planie, pamiętając, że do powierzchni mieszkania nie wliczamy balkonów, tarasów, czy schowków. Drugim elementem do zweryfikowania są ściany. Zwróćmy uwagę, czy są proste, czy mają zakrzywienia, pęknięcia i czy kąt pomiędzy ścianą a podłogą, rzeczywiście wynosi 90 stopni.

Należy policzyć gniazdka elektryczne. Dobrze mieć ze sobą próbnik napięcia, aby sprawdzić, czy jest w nich prąd. Dużą uwagę przyłóżmy do skontrolowania okien, sprawdźmy czy otwierają się bez problemu i szczelnie zamykają.

Skontrolujmy wraz z projektem mieszkania rozmieszczenie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych oraz działanie ciągów wentylacyjnych. Możemy to zrobić za pomocą zapalonej zapalniczki, sprawdzamy wtedy jak zachowuje się płomień.

Wszelkie nieprawidłowości należy wpisać w ostateczny protokół odbioru mieszkania, co za tym idzie, możemy domagać się od dewelopera naprawienia wykrytych usterek. Jeśli wady nieruchomości ujawnią się w późniejszym czasie, powinniśmy upominać się o naprawę w ramach rękojmi, mamy do tego prawo w ciągu pierwszych 5 lat od zakupu.

Proces zakupu, a zwłaszcza odbioru mieszkania nie należy od łatwych, ale jeśli wszystko zaplanujemy i sprawdzimy, przebrniemy przez niego bez przykrych niespodzianek. W tym momencie należy odłożyć emocje na bok i skoncentrować się na profesjonalnym i szczegółowym sprawdzeniu wszystkich możliwości, tak by potem móc spać spokojnie i cieszyć się z dobrze zainwestowanych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *