Koszty zakupu mieszkania – ile zapłacimy dodatkowo?

  • by

Osoba, która zamierza nabyć nieruchomość – czy to będzie dom, czy mieszkanie czy nawet działka, muszą liczyć się z dodatkowymi kosztami, które poniosą. I choć kilka tysięcy więcej przy wydatku rzędu kilkuset tysięcy złotych nie wydaje się kwotą dużą, to po podliczeniu wszystkich kosztów zakupu nieruchomości, zbiera nam się z tego całkiem niezła sumka. Jakie koszty zakupu domu czy mieszkania musimy wliczyć w naszą zdolność finansową?

Koszt notariusza przy zakupie mieszkania

Z tego nie uda się nam wywinąć – umowa przenosząca własność nieruchomości musi być bowiem zawarta w formie aktu notarialnego. Opłaty notarialne, czyli tak zwana taksa notarialna za zakup mieszkania uzależniona jest od wartości nieruchomości a jej górna granica regulowana prawnie. Najczęściej koszt domu czy mieszkania będzie mieścił się między 60.000 a 1.000.000 zł – wtedy, taksa notarialna wynosi 1010 + 0,4 proc. nadwyżki powyżej 60 000 zł (+ VAT) – jest to oczywiście stawka maksymalna i zawsze można szukać notariusza, który zgodzi się na stawkę niższą – niestety nie we wszystkich miastach jest to możliwe (notariusze trzymają bowiem ustalone stawki i nie wyłamują się) – warto jedna spędzić pół dnia na telefonie, zaoszczędzić można bowiem nawet 1000 zł. Wysokość taksy notarialnej sprawia, że wiele osób rezygnuje z podpisywania u notariusza umowy przedwstępnej – warto jednak pamiętać o tym, że jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, notarialnie potwierdzona umowa przedwstępna daje nam prawo do ujawnienia roszczenia w księdze wieczystej.

Oplata za akt notarialny nabycia nieruchomości, to nie wszystkie ponoszone u notariusza koszty. Zapłacimy u niego również podatek od czynności cywilno – prawnych (tylko jeśli kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego). Koszt – 2% wartości nieruchomości. Jeśli mieszkanie kupujemy od dewelopera nie płacimy podatku, ale płacimy VAT

Księga wieczysta – po zakupie nieruchomości konieczny jest wpis do księgi wieczystej – koszt 200 zł, chyba że nieruchomość nie ma księgi – wtedy trzeba ją założyć (dodatkowe 60zł). Jeśli mieszkanie kupujemy na kredyt, bank żąda hipoteki zwykłej na zabezpieczenie kapitału oraz hipoteki kaucyjnej na zabezpieczenie odsetek i kosztów kredytu (dodatkowe 200 zł).

Podatek od zakupu nieruchomości – do 14 dni od nabycia nieruchomości trzeba tez złożyć w gminie informację o jej zakupie. Stawki określa gmina

Prowizja pośrednika nieruchomości – jeśli korzystamy z usług pośrednika, zapłacimy też prowizję. Standardowo stawka wyjściowa wynosi 3%, ale można się targować. Nie łudźmy się, jeśli pośrednik proponuje nam transakcję bezprowizyjną – koszt współpracy ponosi wtedy sprzedający, który kwotę wlicza w cenę mieszkania – tak więc i tak płaci nabywca.

Przykładowo zatem, kupując na kredyt mieszkanie o powierzchni 70 m2 i wartości 350.000 zł w Krakowie, z rynku wtórnego z założoną księgą wieczysta, z pomocą pośrednika nieruchomości zapłacimy:

  • 2170zł taksy notarialnej
  • 7000 zł podatku od czynności cywilno – prawnych
  • 200 zł za wpis do księgi wieczystej
  • 200 zł za ustanowienie hipoteki
  • Opłata za wniosek o wydanie odpisu zwykłego księgi wieczystej (dla banku) – 30 zł
  • 70 x 0,56 zł = 39,20 zł podatku od nieruchomości
  • 2,5% x 350.000 zł = 8750 zł prowizji dla pośrednika
  • W sumie mamy więc 18.389,20 zł, a więc 5,25% wartości nieruchomości dodatkowo. Przy kredycie dochodzą zaś jeszcze różnego rodzaju prowizje i opłaty – np. za wycenę nieruchomości. Bezpieczniej jest więc założyć, że koszty dodatkowe wyniosą 8% wartości nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *