Jak przygotować mieszkanie pod wynajem?

  • by

Wynajem mieszkań nie od dziś cieszy się mianem dochodowego biznesu – jak najbardziej zasłużenie. Jeżeli jednak mamy w planach wynajęcie mieszkania, powinniśmy je do tego dobrze przygotować.

Kluczowe aspekty

Oferty najmu są różne. Niejednokrotnie oczekiwania finansowe właścicieli mieszkań nie są adekwatne do stanu i wyglądu lokalu, na co narzeka wielu najemców. Bardzo ważne jest to, by przedłożyć im uczciwą ofertę, a to wiąże się z odpowiednim przygotowaniem mieszkania specjalnie pod tym właśnie kątem. Największego znaczenia w tym kontekście nabierają:

  • usunięcie usterek technicznych,
  • zadbanie o bezpieczeństwo lokalu,
  • poprawa walorów estetycznych,
  • wyposażenie mieszkania w niezbędne elementy.
  • Nie wolno zapominać o tym, że wynajem mieszkania jest inwestycją – aby przyniosła wymierne korzyści, musi najpierw sprostać określonym wymogom, co oznacza wyłożenie na ten cel konkretnej gotówki.

Eliminacja zagrożeń i wymiana starych sprzętów

Wynajmujący powinien zastanowić się nad tym, do kogo konkretnie pragnie skierować propozycję najmu – studentów, osób pracujących, rodzin z dziećmi itp. Przy urządzaniu mieszkania pod wynajem nie jest wskazane kierowanie się własnym widzimisię, ponieważ każdy najemca ma swoje indywidualne preferencje. Dlatego zalecane jest zachowanie pewnej neutralności przy jednoczesnym zatroszczeniu się o to, by mieszkanie odpowiadało jakościowym standardom.

W pierwszej kolejności należy się skupić na wyeliminowaniu zagrożeń, co wiąże się m.in. z przeprowadzeniem kontroli instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej, gazowej etc. W tym celu trzeba skorzystać z usług fachowców posiadających stosowne uprawnienia. Ponadto sprzęty takie jak lodówka, pralka itd. muszą być w stu procentach sprawne – jeśli nie są, warto zastanowić się nad zakupem nowych. To samo tyczy się mebli – jeżeli są zniszczone, nadają się tylko do wymiany.

Wygląd ma znaczenie

Przed publikacją ogłoszeń w prasie i internecie bezwzględnie trzeba zadbać o wygląd mieszkania. Obecnie markety budowlane w atrakcyjnej cenie oferują potrzebne podczas remontu solidne materiały wykończeniowe. Najemcy zwracają uwagę na jakość wykończenia poszczególnych pomieszczeń – z naciskiem na kuchnię i łazienkę. Taki efekt da się osiągnąć przyjaznym dla kieszeni kosztem. Jeśli remont jest zbędny, wystarczy odświeżyć lokal poprzez malowanie – najlepiej sprawdzają się neutralne, jasne kolory, bez zbędnych ekstrawagancji. Do tego dochodzi bardzo dokładne sprzątanie, włącznie z umyciem okien oraz podłóg – mieszkanie ma być czyste i schludne.

Zanim zamieścisz ogłoszenie

Zamieszczając ogłoszenie, trzeba pamiętać o istotnych sprawach związanych z:

  • opisem mieszkania – nie może w nim zabraknąć informacji odnośnie do m.in. ceny najmu, metrażu, lokalizacji, liczby pomieszczeń, kaucji oraz wysokości opłat eksploatacyjnych. Dobrze też jest wskazać najbliższe atrakcje, wspomnieć o udogodnieniach komunikacyjnych itp.;
  • fotografiami – to one właśnie przykuwają uwagę potencjalnych najemców. Najlepiej, jeśli będą wykonane w świetle dziennym. Powinny być jasne i prezentujące nie tylko szeroki plan, ale również interesujące detale. Na zdjęciach należy uwiecznić wszystkie pomieszczenia, mając na względzie to, by było widać na nich podłogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *