Dom z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Kupno nieruchomości wiąże się z podjęciem wielu ważnych decyzji. Pierwszą z nich jest ustalenie czy poszukiwana zawężamy do domów oferowanych na rynku pierwotnym, czy wybieramy ofertę rynku wtórnego. Oczywiście nie musimy zamykać się na jedno rozwiązanie, bo zarówno jedna jak i druga opcja posiada wiele zalet i kilka wad. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Rynek pierwotny nieruchomości

Niekwestionowaną zaletą nowych domów jest możliwość przystosowania ich do własnych potrzeb już na poziomie planowania budowy. Obecnie praktycznie każdy deweloper dopuszcza zmiany w projektach i konsultuje z klientem wygląd wnętrza domu. Mamy też gwarancję, że nowe domy budowane są z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii. Od początku do końca widzimy jak i z czego powstaje nasza nieruchomość. Nowe osiedla budowane są częściej z dala od centrum miast. Dla jednych może być to wada, inni potraktują to jako zaletę. Nowe osiedla przeważnie są dobrze skomunikowane z resztą miasta, dodatkowo znajduję się w sąsiedztwie terenów zielonych. Cechuje je cisza i spokój. Istnieją również pewne niedogodności związane z kupnem nowego domu. Zwykle jest tak, że kupujemy mieszkanie na etapie budowy. Od momentu kupna do momentu wprowadzenia się może upłynąć dużo czasu. Wszystko zależy od tego na jakim etapie jest dana inwestycja. Należy też liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak: taksa notarialna, koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Dodatkowo dochodzą koszty wykończenia domu. Lokal odbieramy zazwyczaj w stanie deweloperskim.

Rynek wtórny nieruchomości

Decydując się na kupno domu na rynku wtórnym mamy do dyspozycji więcej potencjalnych lokalizacji. W zależności od tego na czym nam zależy, możemy znaleźć lokal blisko centrum lub na przedmieściach. Po kupnie możemy praktycznie od razu się wprowadzić. Musimy jednak liczyć się z kosztami, które poniesiemy przy remontowaniu lokalu. Dostajemy gotowe mieszkanie, które musimy przystosować do własnych potrzeb. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym ponosimy koszty taksy notarialnej oraz koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Dodatkowo płacimy podatek od czynności cywilno – prawnych w wysokości 2% ceny transakcyjnej.

Warto obejrzeć oferty z obu rynków, porównać je, zrobić listy „za i przeciw” dla lokali, które nas interesują i wtedy podjąć decyzję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *