Budujemy dom – czy warto inwestować w betonowe skosy?

  • by

Skośny dach betonowy to po prostu wzmocniona płyta stanowiąca podstawę dachu. Zatem oprócz standardowej więźby dachowej i pokrycia dachu blachą czy dachówką, mamy tzw. stropodach z betonu pod spodem. Nie jest to standardowy element nowobudowanych domów – z jakiego więc powodu inwestorzy decydują się na to rozwiązanie? Jakie ma wady i zalety?

Większość domów – nawet przy zabudowie poddasza – ogranicza się do więźby dachowej, do której przymocowywane są płyty karton-gips, co daje dodatkową przestrzeń na piętrze. Jeśli nie planujemy aktywnie wykorzystywać tej powierzchni – a więc pod dachem zostawiamy co najwyżej strych – można zadać sobie pytanie o sens betonowania skosów.

A jednak – rozwiązanie to zyskuje na popularności. Pierwsza przyczyna jest z gatunku „zapobiegawczych”. W terenach o silnych wiatrach pojawia się ryzyko uszkodzenia, czy wręcz zerwania całych połaci dachu. Zabetonowanie skosów i sufitów sprawia, że nawet w przypadku największej trąby powietrznej nie obudzimy się bez dachu nad głową. Dlatego właśnie rozwiązanie to jest najpopularniejsze na południu Polski, szczególnie w terenach górskich.

Jest też czysto praktyczna przewaga nad płytami k-g. Unikamy pęknięć na skosach, które powstają w wyniku nieuniknionych naprężeń i odgięć z więźbie dachu, do którego są przymocowane. Beton daje także izolację akustyczną, a jako że zwykle towarzyszy mu położony na skosach styropian – także izolację termiczną. Ta zaś, paradoksalnie, ważniejsza jest latem, gdy poddasza mocno nagrzewają się pod warstwą ciemnej blachy dachu.

Murowane skosy wiążą się oczywiście z kosztami – robocizny, ale i samego materiału. Co ważne, należy je uwzględnić w projekcie domu. To w końcu kilkanaście dodatkowych ton obciążenia, które mają swój udział w całościowym „wagowym” bilansie domu. Mówiąc zaś o projekcie – miejmy świadomość, iż po wylaniu betonowych skosów nie będzie już możliwości zmiany umiejscowienia okien dachowych. Dobrze więc przemyślmy ich lokalizację. Niemniej, oczywiście same okna dachowe nie kłócą się z betonowym stropodachem.

Czy warto zainwestować we wzmocniony dach? Warto rozważyć tę opcję, zwłaszcza, jeśli poddasze stanowi ważną część mieszkalną naszego domu. Szczególnie zaś jeśli planujemy budowę w mocno wietrznej lokalizacji – być może warto dołożyć nieco więcej, by mieć pewność stabilności dachu w razie wichury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *