3 mity o pompach ciepła

  • by

Domy ekonomiczne i ekologiczne – na to coraz częściej decydują się Polacy. Chodzi o to, by zainwestować od razu, a później, na dalsze lata życia mieć pewne oszczędności. Pompy ciepła to jedna z propozycji, nad którą zastanawiają się wszyscy przy budowie domu. Rozprawimy się raz na zawsze z trzema mitami, które dotyczą tego urządzenia. Gotowi?

Mit #1: W naszym klimacie to nie ma sensu.

Wydaje się, że powietrzne pompy ciepła przy polskiej zimie nie będzie miała racji bytu, ale czy rzeczywiście wiemy, jak one działają? Owszem, przy bardzo niskich temperaturach (od -5 w dół) konieczne będzie wykorzystanie grzałki, która jest częścią składową pompy. To powoduje, że nasze rachunki za prąd nieco wzrosną. Jeśli chodzi o samo korzystanie z pompy, to jest ono możliwe do około -20 stopni. Takie możliwości daje nam technologia dzisiaj. Kto wie, jaki progres poczynimy w przyszłości.

Mit #2: Przecież to jest kosmicznie droga inwestycja.

Wszystko zależy jak na to spojrzymy. Przede wszystkim pamiętajmy, że dom zazwyczaj budujemy w momencie naszej największej produktywności zarobkowej. I poczynienie inwestycji teraz, zapewni oszczędności na późniejsze lata, kiedy to będziemy inwestować w leki. Przy domu o powierzchni użytkowej 100-120m2, koszt zainstalowania pompy, to około 32tys.-45tys. Zamontowanie kotła gazowego jest tańsze, ale sama cena gazu nie jest stabilna i nie wiadomo, jakie koszty możemy ponieść w kolejnych latach. Zakładając, że inwestycja zwróci na się po 6-10latach, w kolejnych już będziemy tylko na tym zyskiwać! Co więcej – pompy ciepła to rozwiązanie ekologiczne, dlatego sprawdźmy, czy nasza gmina nie oferuje dotacji na tego typu instalacje, bo dzięki temu jakaś część inwestycji zostanie nam bezpośrednio zwrócona.

Mit #3: Konieczne są częste przeglądy.

Jak każde urządzenie, także i pompa ciepła wymaga sprawdzenia stanu zużycia. Kontrola zazwyczaj jest rutynowa, taka sama jak przy tradycyjnych kotłach grzewczych. Co więcej – zaoszczędzimy na wizytach kominiarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *