Czy warto kupować mieszkanie przez biuro nieruchomości

Wiele osób przy zakupie mieszkania zastanawia się czy warto korzystać z usług pośrednika nieruchomości. Niestety w wielu przypadkach po prostu nie mamy innej opcji, bo portale ogłoszeniowe zdominowane są przez biura nieruchomości. Ogłoszenia bezpośrednie stanowią ok 10% wszystkich ogłoszeń. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli sami znajdziemy sobie mieszkanie, nie potrzebujemy niczyjej pomocy przy transakcji to i tak musimy zapłacić prowizję pośrednikowi.

Jednak jeśli większość czynności wykonamy sami to warto negocjować z pośrednikiem prowizję. Niektóre biura nawet nie chcą o tym słyszeć ale większość powinna zgodzić się na rabat.

Innym sposobem jest ominięcie pośrednika, czyli podstawienie znajomego w celu uzyskania adresu sprzedawanego mieszkania i kontaktowanie się z właścicielem poza biurem nieruchomości. Nie jest to może do końca fair ale daje spore oszczędności na prowizji biura.

Jeśli jednak jest to Twoja pierwsza transakcja na rynku nieruchomości i wolałbyś czuć się bezpiecznie to zdecydowanie polecam skorzystanie z usług fachowca. Pośrednik przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy zakupu nieruchomości – pomoże z załatwieniem kredytu czy formalnościami.

Szczególnie polecamy:
- Jak bezpiecznie kupić mieszkanie
- Wszystko co musisz wiedzieć o sprzedaży mieszkania
- Jak uniknąć najbardziej kosztownych wpadek przy kupowaniu mieszkania


Brak podobnych wpisów.

This entry was posted in Nieruchomości. Bookmark the permalink.

Comments are closed.